Hoppa till innehållet

Dagsutflykt från Parma

Iseo och franciacorta

Ett glittrande territorium

Iseo och franciacorta
Längst ner i Val Camonica, inramad av Förealperna, mellan provinserna Bergamo och Brescia, ligger Iseosjön. En liten pärla som glänser tack vare charmen hos de små byarna, de pittoreska restaurangerna och de mjuka kullarna med vingårdarna som har gjort Franciacorta till ett av världens mest kända vindistrikt.

Tack vare sjöns typiska mikroklimat och den bördiga moränjorden trivs här växter som annars hör till södern, som oleander, palmer, vinrankor och olivträd.

Mitt i sjön reser sig Italiens största naturliga insjöö och samtidigt Europas högsta: Monte Isola, med de två småöarna Loreto och San Paolo på var sin sida. Runt sjön ligger moränkullar, och de viktigaste bergen är Monte Guglielmo, Corno Trentapasso, Punta dell’Orto och Corno del Crilì, en liten klippa varifrån du ser ut över hela området.

Trakten kring Iseosjön har varit bebodd sedan förhistorisk tid och ockuperades sedan av romarna. Den drabbades av barbarernas invasioner och styrdes av langobarderna och Venedig. Den befriades tack vare slaget vid Solferino och fick till slut fred med Italiens enande. I Val Camonica, i Capo di Ponte, kan du besöka Naquanes nationalpark för hällristningar, Italiens första världsarv på UNESCO:s lista.

Sjön är delad mellan Brescias och Bergamos strand, var och en med sin egen karaktär. Den östra stranden, på Brescias sida, är rik på vingårdar, fruktodlingar, olivträd och blommor och kastanjeskogar mot en fond av bergens mjuka linjer.

Här ligger byarna Paratico; Iseo, den viktigaste turistorten, känd för sina bomullsspinnerier; Clusane; Covelo, känd för sina grottor och sin klippvägg för sportklättring; Pilzone, med udden Montecolo; Sulzano, en fiskeby och hamn för färjorna till Monte Isola; och Sale Marasino, med sockenkyrkan San Zenone och Villa Martinengo Villagana, ett av de viktigaste historiska palatsen vid hela sjön. Längre upp kommer industriorten Marone och, ännu längre norrut, Pisogne, känt för sin träförädling.

Den västra stranden, på Bergamos sida, domineras på sträckan Sarnico – Predore av små stränder, följda av branta stup och klippsporrar med ravinerna vid Castro och Zorzino. Här dominerar den nakna klippan, bara kort avbruten av vinrankor och olivträd.

Därefter följer orterna Tavernola Bergamasca, Parzanica, Riva di Solto, Castro och Lovere, de två sistnämnda kända för sin verkstads- och stålindustri. Costa Volpino och Rogno är de sista byarna vid sjöns övre del.

En mångfacetterad trakt där utbudet av turism, kultur, mat och sport aldrig slutar överraska. Den som älskar historia och kultur kan andas gångna tiders atmosfär bland borgar och karaktäristiska byar, i tystnaden och halvmörkret i gamla kyrkor och kloster, som klostret San Pietro in Lamosa eller olivetanklostret San Nicola, där freskernas färger och berättelser om helgonen överraskar.

Även naturälskare har mycket att välja på: leder genom kullarna, naturparker och reservat, särskilt Riserva delle Torbiere, ett våtmarksområde med vassar och små vattenspeglar som räknas till Europas viktigaste paradis för fågelskådning, där du med kikare kan upptäcka de 17 fågelarter som häckar här.

Ett besök i Abisso Bueno Fonteno får du inte missa: en ungefär 20 km lång gång inne i en grotta mellan Sebino och Valle Cavallina, med en höjdskillnad på ungefär 500 m, känd som Tunnel Smeraldo.

När du har njutit av traktens skönhet är ett stopp på något av de många ställena vid sjön ett måste, för att i lugn och ro ägna dig åt aperitivoritualen, eller för en trevlig middag på restaurangerna eller agriturismo i trakten.

På kvällarna finns gott om konserter, dansaftnar och spektakulära evenemang, och kvällen kan avslutas med en promenad längs sjön, som blir ännu mer magisk tack vare alla ljus i byarna uppe på de omgivande kullarna.

Runt Iseosjön kan du utöva många vintersporter: utförsåkning, längdskidåkning, skridsko, snowboard med mera. Moderna liftar tar dig till traktens vackraste backar, som de i Val Palot, Montecampione och Borno på Monte Altissimo, med en fantastisk utsikt över sjön.

Iseosjön är perfekt för den som gillar vattensporter med mycket adrenalin, som kanot, dykning, segling, vindsurfing, kitesurfing och wakeboard, men också för den som föredrar aktiviteter ”på fast mark”, som klättring, mountainbike, vandring, ridning, golf och tennis.

Matkulturen tillfredsställer även de mest kräsna gommarna och bygger på en lyckad förening av tradition och skicklig hantering av råvarorna. Respekten för landet och de äkta råvarorna ger rätter av hög kvalitet, där det enkla bondeköket har berikats och förfinats men behållit sina rötter i Brescia och Bergamo.

Här får alltså polenta med småfågel stort utrymme, liksom casoncelli, typiska fyllda ravioli med smält smör och salvia, grodor, sniglar och fjäderfä, alltid med polenta. Det finns många rätter med olika insjöfiskar: öring, sik, löja, gädda och sutare. Mycket berömd är ugnsbakad sutare med polenta, som firas varje år i juli i Clusane d’Iseo, men också filéer av gyllenstekt abborre och grillad sik.

Utmärkta är även ostarna som bönderna gör i traktens mejerier: Silter, Casolet, olika robiola och formaggelle, taleggio och Rosa Camuna, gjord på delvis skummad mjölk från betena i Val Camonica och med en typisk form som ett rosenblad, som påminner om hällristningarna i Capo di Ponte.

Mycket uppskattad är olivoljan, som är mycket aromatisk och vitaminrik och huvudperson varje vår på mässan ”Dall’olio all’olivo”.

I hela trakten görs fina viner av gröna druvsorter, Pinot bianco, Pinot grigio, Chardonnay, Manzoni bianco, Moscato giallo, och blå druvsorter, som Merlot, Cabernet Sauvignon, Barbera, Marzemino, Schiava lombarda, Schiava Meranese, Moscato di Scanzo.

Av dem görs Valcalepio Rosso, perfekt till stekar och vilt, Valcalepio Bianco DOC, utmärkt som aperitif och till fiskrätter, och Valcalepio Moscato Passito, en sublim följeslagare till småkakor eller till lagrade ostar och blåmögelostar, som gorgonzola.

Franciacorta DOCG görs på Chardonnay- och/eller Pinot nero-druvor och finns i många varianter: extra brut, brut, extra dry, sec, demi sec med flera. Var och en av dem passar till en mängd olika rätter. Särskilt fin är Satèn, med en mycket fin och ihållande mousse, själva kärnan i Franciacortas harmoni, njutning och smak.

Boka i förväg

Turer i Iseo och franciacorta

Matlagningskurs i Iseo hemma hos Elena Säljer troligen slut Matlagningskurs i Iseo hemma hos Elena 5,0 (51) · 3 h från 95,22 €

Vad man kan se i Iseo och franciacorta

321

1Franciacorta e Strada del Vino

Några km från Po -dalen, vid den södra gränsen för sjön i Iseo en väg omgiven av grönska med källare och sagor, mellan kullar och bondgårdar;Den perfekta platsen för målare, fotografer och älskare av mat och vinturism. Det är Franciacorta Wine Road som korsar en av de mest intressanta och vokativa territorierna till vinodling och som fascinerar för följd av vingårdar som beställts, med Roseti i början av varje rad som i fransmännen eller i de toskanska kullarna. Att besöka franciacorta innebär att komma in i kontakt med människor som har kunnat fokusera allt på den natur och rikedom som detta territorium har att erbjuda, med avseende på miljön, i ett klokt amalgam av tradition, smaker Och parfymer. Det är en separat värld som är skyldig de som har kunnat odla och välja de bästa vinstockarna att växa, sedan de forntida romarnas tider.

Detta lilla kuperade område, mellan länder och byggnader som är rika på historia, där fred och tystnad gör atmosfären magisk, erbjuder minnesvärda platser att besöka, till exempel församlingskyrkan S. Andrea i Iseo , The Church of Rovato, The Pieve di Erbusco, Palazzo Torri och Castello di Bornato .Vinvägen korsar de mest suggestiva platserna i området, långt från de mest trafikerade vägarna och följer de äldsta gatorna som förbinder de bebodda centra. Perfekt att resa med motorcykel eller med cykel, längs den brescia-paratiska cykelvägen, korsar den kommunerna i bassebino och franciacorta som når upp till rovato .
Genom att kjolar floden Oglio når du rogn hjort , en gammal medeltida by med bondgårdar, källare och ett karakteristiskt jordbruksmuseum.I ADRO -kommunen, några verk av den berömda Piocchetto -målaren, medan en Cortefranca , i centrum av Franciacorta, hem för några av de mest kända källarna, hålls i Palazzo Bargani, finns det Baron Pizzini Agricultural Museum , där dokument hålls på metoderna för odling och produktion av vin och de verktyg som används sedan ursprunget för denna aktivitet. Inte långt borta kan vi fördjupa oss i den okontaminerade naturen hos en av de mest värdefulla naturalistiska oaserna i vårt territorium, tornet i Sebino , ett delikat ekosystem där vanligtvis myrig vegetation och fauna samexisterar, som kan, som kan, som kan, som kan Besökas tack vare nära Wedways of Wood bland vassen, som passerar över speglar av vatten- och vattenliljor.

längs vägen träffar du erbusco , ett av de viktigaste produktionscentra för Franciacorta Docg och en rik lokalitet av källare, bondgårdar och gårdar, omgiven av vingårdar, på vars bakgrund Ja Brescia Hills sticker ut.

Rutten rekommenderas från våren till skörden som vanligtvis börjar tidigt, redan omkring 15 augusti.

Franciacorta är känd för produktion av viner av hög kvalitet bland vilka franciacorta docg har en dominerande roll, det första vinet som produceras med den klassiska metoden genom reformationen i flaskan.I bondgårdar, källare och gårdar i området kan dessa värdefulla viner njutas, utsökt ackompanjemang till typiska traditionella produkter.

Franciacorta påminner om många turister tack också till det uppskattade initiativet från de öppna källarna som gör att du kan komma in i templen där det utmärkta vinet i området produceras. Försäljnings- och smakområdet är öppet utan reservationer i nästan alla källare, medan för dem som vill besöka källarna måste du kalla konsortiet och boka en guidad tur till ett av de 102 vinföretagen som följer konsortiet för skyddet av Franciacorta Wines, eller direkt i företaget. Det finns många källare som följer, till exempel bellavista, Cà del Bosco, Baron Pizzini, som kör Serlini , bara för att nämna några, och besöket är en unik upplevelse för att lära känna bättre och nära, nära, Bearbetningsfaserna som kommer att leda till den färdiga produkten.

2Riserva delle Piramidi di Zone

Dessa är pyramider av mark för att se minst en gång i livet. De är resultatet av ett geologiskt fenomen med mycket enkel erosion, samma som bildade de berömda "ödet eldstäder" i Cappadocia, bestämd av regnvattnet som eroderar den moreniska jorden. Faktum är att det här är höga toppar som består av en mycket smulig sten, vars överst stöds resistenta stenblock för erosion och som så småningom fungerar som en skyddande hatt för marken nedan. Dessa pyramidegenskaper finns i kommunen Marone, där du kan stoppa för att beundra den vackra församlingskyrkan med en barock fasad. Efter den krångliga, men mycket panoramautsikt, uppåtgående vägen som leder till Cisliano, anländer du till parkeringsplatsen i mitten av staden. Därifrån, lämnar bilen, börjar en något krävande väg som varar ungefär en och en halv timme och leder till pyramiderna.
Nära zonreservat förtjänar kyrkan San Giorgio Del XV Century ett stopp. Inuti hålls fantastiska fresker från 1400 -talet. Några steg finns det indikationerna för Magic Il Bosco Degli Gnomi. Efter en uppåtgående promenad, längs en väg i skogen, kommer du att träffa fantastiska karaktärer snidade i trästammar. Skulpturerna, den lokala konstnärens verk Luigi Zatti, reproducerar former av nissar, fantastiska djur och till och med Pinocchio.

Adress
Via Piramidi - Zone (BS)
Officiell webbplats
www.parks.it

3Montisola

Montisola kan nås bekvämt med båten som på 20 minuter anländer till Peschiera Maraglio di Montisola. Ön är den lyckliga tillflyktsorten för de många fiskare som bebor den efter forntida vanor och rytmer. Byarna, de smala gränderna, de små förtöjda båtarna skapar en surrealistisk atmosfär som en egendom över tid. Det finns faktiskt inga bilar och du kan besöka den tack vare cykeln eller bussarna, eller till fots, och utnyttjar naturen och panoramautsikten, särskilt i vård, på 600 meter i höjd, där helgedomen i Ceriola. fiskemuseet , arkitektnätverket och eardi nätverk, specialiserade företag inom produktion av fisknätverk och andra typer av nätverk är värda ett besök .I lokala butiker är det möjligt att köpa typiska produkter som Montisola Salami och sjönsardinerna i olivolja.
Öppettider
Fiskmuseet: Varje dag exklusive onsdag från 9.00 till 12.00.På semester från 10.30 till 17.30.Stängt från november till slutet av mars.
Adress
Via Peschiera Maraglio - Monte Isola (BS)
Officiell webbplats
www.navigazionelagoiseo.it

Så tar du dig till Iseo och franciacorta från Parma

Med tåg

Iseosjön är lätt att nå från Brescia med järnvägen Brescia–Iseo–Edolo, som drivs av Trenord, eller från Rovato med linjen Rovato–Iseo.
Tidtabeller och biljetter

Med buss

Iseosjön har förbindelse med Lombardiets större städer genom ett tätt nät av busslinjer som når de olika orterna på Brescias och Bergamos strand. Mer information finns på www.trasportibrescia.it och www.bergamotrasporti.it
Tidtabeller och biljetter

Med bil

För att ta dig till Iseosjön från Milano, ta motorvägen A4 och kör av vid Palazzolo sull’Oglio - Capriolo - Lago d’Iseo. Kommer du från Venedig: motorvägen A4, avfart Rovato - Lago d’Iseo.

Med båt

Navigazione Lago d’Iseo s.r.l. har förbindelser med de olika orterna året runt. Det går också att boka kryssningar och turistutflykter för att upptäcka Iseosjöns landskap, natur, viner och mat från vattnet.
Tidtabeller och biljetter

Var ska man äta i Iseo och franciacorta

Agriturismo Solive

På de mjuka kullarna i Franciacorta finns det här fantastiska bondgården, elegant och välskept som erbjuder traditionella lokala rätter. Dina egna produktionsspecialiteter: Utmärkt risotto, rostad, ravioli, urval av härdade kött, kombinationer med oliver, druvor och kastanjer, hemlagade desserter och deras eget produktionsvin. På gården är det möjligt att köpa källare, honung och oljeviner.

Via Calvarole 15 - Nigoline di Corte Franca (BS) · (+39) 030 9884201

Ristorante Il Bruco

Restaurangen ligger vid den vackra sjön i Iseo;Ett stort rum med Windows gör att du kan äta genom att titta direkt på sjön. Utmärkta rätter med Medelhavsområdet, med ett stort val av rätter baserade på fisk och pizza även för celiacs.

Via Lungolago Marconi 20/A - Iseo (BS) · (+39) 030 980784

Osteria Pane al Sale

Mycket karakteristisk, elegant men med en välkomnande atmosfär. Med utsikt över sjön, i det gamla snurrande snurrträdet i fiskarna i kluster, har det en fantastisk panoramorasor och ett internt rum från vilket du kan beundra sjön. Det erbjuder ett kök som respekterar lokala produkter men med en titt på Medelhavstraditionen. Utsökta fiskrätter, som gnocchi fyllda med Salmerino, Tagliolini med sjön ragout och sjöns rätter som stekning;Apple smulor, alla tillsammans med ett brett urval av viner är läckra. Focacce, brödpinnar och bröd med olika smaker kompletterar måltiden, inklusive saltbrödet, som produceras dagligen från restaurangens kök.

Corte Filanda Pirola 6 - Clusane, Iseo (BS) · (+39) 030 989174

Boka i förväg

Turer till Iseo och franciacorta

Matlagningskurs i Iseo hemma hos Elena Säljer troligen slut
Matlagningskurs i Iseo hemma hos Elena 5,0 (51) · 3 h från 95,22 €
Vinprovning i Franciacorta med lunch och sommelier
Vinprovning i Franciacorta med lunch och sommelier 4,8 (13) · 4 h från 212,85 €
Familjevingård i Franciacorta med provsmakning
Familjevingård i Franciacorta med provsmakning 4,6 (12) · 1,5–3 h från 60,50 €
Brescia: Franciacorta vinprovning i en historisk vingård
Brescia: Franciacorta vinprovning i en historisk vingård 4,5 (12) · 1,5 h från 48,06 €
Turer i Iseo och franciacorta från 28,01 € Se turer

Din guide, skapad av dig

Logga in för att spara platser och ladda sedan ner din guide som PDF att läsa offline.

Genom att logga in godkänner du våra villkor.