Přejít na obsah

Jednodenní výlet z města Brindisi

Castellana Grotte

Jeskyně s tisíci barvami

Castellana Grotte
Jeskyně Castellana jsou jedním z mnoha přírodních divů, kterými se Apulie může pochlubit a pro které jí ostatní závidí. Kulisu tohoto neobvyklého vápencového komplexu, který nám zanechala příroda, tvoří vysočina Murge a olivové háje.

Jeskyně leží v provincii Bari, necelý 1 km od městečka Castellana Grotte.

Táhnou se v délce 3348 metrů a dosahují maximální hloubky 122 metrů pod povrchem. Teplota uvnitř se pohybuje kolem 16,5 °C.

Zhruba před 100 miliony let tuto oblast pokrývalo moře, na jehož dně se usadily vápencové horniny; když se kraj vynořil, začala do něj prosakovat dešťová voda. Erozní činnost vody po miliony let modelovala vápencové horniny v podzemí. Postupem času tyto podzemní horniny získaly různé tvary, barvy i složení a proměnily se ve stalaktity, stalagmity a další útvary typické pro tuto jeskyni.

V jeskyních Castellana se navíc našly různé zkameněliny a minerály, zatímco stalaktity (vápencové útvary rostoucí shora dolů) a stalagmity (útvary rostoucí naopak zdola nahoru) dál rostou rok co rok, tisíciletí za tisíciletím.

V roce 1938 se speleolog Franco Anelli rozhodne sestoupit do jediné známé dutiny v okolí, tehdy používané jako skládka, a zjistí, že se za ní skrývá mnohem víc.

Pro turisty jsou jeskyně otevřené od konce druhé světové války. Od té doby až dodnes se do nich vydalo asi 14 milionů návštěvníků.

Vstup do jeskyní, propast otevřená k nebi zvaná „Grave“, zavede návštěvníka do hloubky asi 60 metrů. „Grave“ byla před objevem jediným známým otvorem a vypráví se, že nikdo neměl odvahu se k ní přiblížit.

Dnes je naopak výchozím bodem fantastických tras jeskyněmi s velmi nápaditými jmény: Sovova jeskyně, Andělská chodba, Malý ráj a tak dále. Některé vápencové útvary dostaly jméno podle podobnosti s italskými památkami, jako je milánský dóm nebo šikmá věž v Pise. Cesta končí v „přebělostné“ a působivé „Bílé jeskyni“.

Jeskyně jsou velkolepou přírodní scénou, a proto se v nich pořádá mnoho akcí. Nejpůsobivější jsou určitě ty vánoční: koncerty a živý betlém mezi jeskyněmi. Nechybějí ani výstavy fotografií a představení, mezi nimi „Hell in the Cave“, nové zpracování Dantova Pekla odehrávající se v jeskyních.

Rezervujte předem

Castellana Grotte: prohlídky

Castellana Grottoes: Official Guided Tour with Entry Ticket Castellana Grottoes: Official Guided Tour with Entry Ticket 4,6 (544) · 50 min–1,7 h od 33,05 €

Co vidět v Castellana Grotte

321

1Grotta Bianca

Je to poslední jeskyně podzemní itineráře v jeskyních Castellana. Vyznačuje se zářící bílá stalaktity a stalagmity, složená z alabaster.Z tohoto důvodu byla dokonce definována „zářící jeskyně na světě“.V této jeskyni se různé stalaktity spojují s tolika stalagmity a vytvářejí skutečné bílé sloupy vzácné krásy.
Adresa
Grotte di Castellana, Piazzale Anelli - Castellana Grotte (BA)

2Museo Speleologico Franco Anelli

Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 2000 a je pojmenováno podle jeskynního objevitele. Muzeum působí jako místo znalostí a v depatové analýze všeho souvisejícího s jeskyněmi, včetně nálezů, článků a fotografií. Také je umístěna didaktická laboratoř, knihovnu a velký archiv.
Otevírací doba
Od 15. března do 1. listopadu a od 26. do 31. prosince: Každý den od 9,00 do 13,00 a od 15:00 do 18,30.Od 2. listopadu do 24. prosince a od 2. do 14. ledna: Každý den od 10,00 do 13:00.
Vstupenky a ceny
Vstup volný.
Adresa
Piazzale Anelli - Castellana Grotte (BA)

3Castellana Grotte

Město známé hlavně pro jeskyně je 38 km v provincii Bari, jihovýchodně od hlavního města. Castellana nabízí nejen přehlídku jeskyní, ale je sama o sobě stejně bohatá na historii. Existuje mnoho církví, jako jsou věnované svatému ochránci města, Maria SS.Okna. Castellana a její území jsou tím správným výchozím bodem pro návštěvu okouzlujícího údolí Itria.

Castellana Grotte: jak se tam dostat z města Brindisi

Vlakem

Castellana Grotte má dvě stanice sítě Ferrovie del Sud Est. První je městská, tedy hlavní stanice. Druhá je mnohem menší, ale blíž k jeskyním. Obě leží na trase z Bari Centrale do Martiny Franky. Linka se jmenuje „via Conversano“. Jízdenka z Bari stojí 2,80 € do Castellany (město) a 3,10 € k jeskyním.
Jízdní řády a jízdenky

Autobusem

Autobusy Ferrovie del Sud Est spojují Castellana Grotte s Bari a Tarentem. Spoje jezdí zhruba každou hodinu. K jeskyním můžete dojít pěšky nebo využít vlakové spoje mezi městem a jeskyněmi za 1 €.
Jízdní řády a jízdenky

Autem

Pokud jedete z Bari a z Brindisi, pokračujte po SS16 Adriatica až k výjezdu Monopoli – Conversano. Odtud po 250 m odbočte a pokračujte po SP237 Castellana – Putignano. Jakmile dorazíte do Castellany, pokračujte po SP32 až k jeskyním.

Pokud jedete z Taranta, pokračujte po SS100 až k výjezdu na Gioia del Colle, pak jeďte směrem na Putignano (SP106, 20,4 km) a Castellanu (SP32, 5–6 km).

Tipy

Jeskyně Castellana se nacházejí na Piazzale Anelli, necelý 1 km od centra Castellana Grotte.

Jsou otevřené celoročně od 9:00 do 13:00 a od 14:30 do 18:00. Prohlídky se nekonají 25. prosince a 1. ledna. U pokladny je třeba být nejméně 30 minut před zvoleným nebo rezervovaným vstupem.

Ceny se liší podle zvolené trasy. Trasa dlouhá 1 km, trvající 50 minut, stojí 10 €, celá trasa dlouhá 3 km, trvající 2 hodiny, stojí 15 €. U pokladny jsou slevy pro děti a mládež od 6 do 14 let.

Pro skupiny nad 20 osob je cena 12 € za celou trasu a 8 € za zkrácenou.

Informace a rezervace na telefonním čísle (+39) 080 4998211.

Parkování: u Piazzale Anelli je velká plocha pro parkování všech druhů vozidel.

Rezervujte předem

Výlety s průvodcem: Castellana Grotte

Castellana Grottoes: Official Guided Tour with Entry Ticket
Castellana Grottoes: Official Guided Tour with Entry Ticket 4,6 (544) · 50 min–1,7 h od 33,05 €
Kurz těstovin v Polignano a Mare: orecchiette a cavatelli
Kurz těstovin v Polignano a Mare: orecchiette a cavatelli 4,8 (411) · 2 h od 61,90 € 72,82 €
Polignano a Mare: Kurz vaření apulské kuchyně s aperitivem
Polignano a Mare: Kurz vaření apulské kuchyně s aperitivem 4,8 (313) · 2–2,5 h od 61,90 € 72,82 €
Castellana Grotte: prohlídky od 33,05 € Zobrazit prohlídky

Váš průvodce, podle vás

Přihlaste se, ukládejte si místa a pak si stáhněte svého průvodce jako PDF ke čtení offline.

Přihlášením souhlasíte s našimi podmínkami.